Samtalsambassadör på Kvartal
4 januari 2026
Förra månaden blev jag utnämnd som samtalsambassadör på den nyskapande tidskriften Kvartal.
Denna nätskrift belyser aktuella samhällsfrågor på ett utmanande sätt och med hög kvalité. Nyligen har man rekryterat en rad profilerade skribenter som aktivt bidrar med artiklar och poddar.
Jag har sjäv skrivt några artiklar på Kvartal och även medverkat i Fredagsintervjun (ett program som fick väldigt mycket uppskattning och spridning).
Kvartal går i bräschen för att skapa ett väl behövligt gott samtalsklimat online. Som samtalsambassadör kan jag inte bara aktivt bidra i kommentarsfälten på sajten, utan också flagga kommentarer som har en osaklig eller fientlig ton.
Det känns uppmuntrande att vara bland den exklusiva skara av ett trettiotal ambassadörer som valts ut bland ett flertalet hundra ansökningar.
Även om jag debatterat en fråga som väcker mycket hat och känslor (islam i Sverige), så har ambitionen varit att alltid svara vänligt och sakligt. Jag hoppas min utnämning ses som ett intyg på att jag lyckats med detta.

Share this content:


