”Fråga en muslim” besökte Rådhustorget
Piteå tidningen 4 oktober 2022
Författare: Sebastian Eklund
Efter koranbränningar, diskussioner om slöjor och osämja i världen ger sig några imamer ut på turné genom landet för att berätta om sin religion. Under måndagen var de i Piteå. ”Vi har haft många fina samtal”, säger imam Kashif Virk.Resan började i Stockholm där KashifVirk är imam. Tillsammans med sin kollega imam Rizwan Afazal står han på Rådhustorget för att svara på alla frågor om islam som folk kan ha.
– Det har varit en väldigt spännande dag. Många SD-väljare har kommit och pratat och folk som bara vill titta. Några har varit mer upprörda, men det har gått bra att prata med dem också, säger KashifVirk och går fram till sin skyllt.

– Många går fram och läser orden på skylten och fastnar direkt för ”Slöjtvång”. Efter vad som händer just nu i Iran är det många som undrar vad vi tycker. Religionen är tydlig, det finns inget som tvingar en att ha slöja på sig, det är ens eget val.
Imamerna vill vara tydliga med att de ska finnas en fördelning mellan stat och religion.
– Yttrandefriheten är jätteviktig för oss. Vi tycker att även Rasmus Paludan ska få säga sitt när han var här. Vi kommer hit med ett budskap om fred och respekt och jag hoppas att det ställs i kontrast med vad Paludan gör, säger Rizwan Afazal, imam i Luleå.
På torget har de ställt upp en vagn med texten ”Fråga en muslim”. I vagnen står flera böcker om religionen, däribland koranen.
– Det är bra att man kritiserar saker, även om man vill bränna koranen. Om man är kritisk så betyder det bara att man är nyfiken. När folk som Paludan är här så säger vi åt andra att stanna hemma och inte lyssna på honom, men låt honom tala, säger Rizwan Afazal.
”Vem är grundaren av islam”, frågar en pojke som gått fram till vagnen. KashifVirk hinner knappt svara innan pojken frågar: ”Har du en flickvän?”.
Tre unga killar kommer fram och ställer fråga på fråga. En undrar om kvinnor måste bära slöja.
– Precis som du väljer att ha på dig hjälm när du cyklar kan man välja att ha slöja. Man kanske väljer det för att det är bäst för en själv. Sen finns det länder som säger att man måste ha på sig slöja eller hjälm ibland, men det har inte med religion att göra utan landets lagar, säger Rizwan Afazal.
Efter en runda high fives med imamerna ger sig barnen av.
– Barnen ställer verkligen de bästa frågorna. Jag tror det är för att de är så öppna. När det kommer hit folk som är arga på oss brukar de ändå gå härifrån glada när vi säger att vi inte står för slöjtvång eller förtryck, säger KashifVirk.